Kozmetički tretmani kod kuće vs. profesionalno čišćenje lica
Da li je bolje negovati lice kod kuće ili ići na profesionalno čišćenje kod kozmetičara? Saznajte savete o pilingovima, maskama i pravilnoj nezi kože.
Kozmetički tretmani kod kuće vs. profesionalno čišćenje lica
Mnoge žene i devojke imaju iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i cedjenja kod kozmetičara, ali ne uvek pozitivna. Neke su imale loše iskustvo, a neke su čak ostale sa ožiljcima i rupama zbog nestručnog tretmana. Ovo postavlja pitanje – da li je bolje negovati se kod kuće ili ipak povremeno posetiti profesionalnog kozmetičara?
Da li je kućna nega dovoljna?
Mnoge osobe smatraju da je bolje negovati lice kod kuće sa kvalitetnim proizvodima nego redovno posećivati nekog "nazovi stručnjaka". Međutim, pravi profesionalni kozmetičar, sa vrhunskom kozmetikom, može pružiti rezultate koje je teško postići samostalno.
Neki ljudi imaju sreću da im prirodno dobro izgleda lice i ne zahtevaju često čišćenje. Za njih je dovoljan blagi piling, masaža lica i povremena maska. Međutim, ključ je u pravilnom odabiru proizvoda i redovnosti.
Koliko često raditi piling i stavljati masku?
Preporučuje se da se piling radi jednom u 7 do 15 dana, u zavisnosti od tipa kože i jačine pilinga. Preterivanje može oštetiti kožu i dovesti do iritacije.
Što se tiče maski:
- Za masnu kožu – preporučuje se maska za dubinsko čišćenje koja uklanja višak sebuma.
- Za suvu kožu – hidratantna maska koja vraća vlagu.
- Za normalnu kožu – blage maske sa prirodnim sastojcima poput meda.
Preterana upotreba maski (npr. 6 puta nedeljno) može narušiti ravnotežu kože. Optimalno je koristiti ih 1-2 puta nedeljno.
Problem sa miteserima i cedjenjem
Mnoge osobe imaju loša iskustva sa cedjenjem mitesera kod kozmetičara – oticanje, crvenilo i čak ožiljci. Postoje prirodniji načini za rešavanje ovog problema:
- Naparivanje lica toplom parom da se otvore pore.
- Blago čišćenje iseckanim peršunom.
- Korišćenje prirodnih maski koje postupno izvlače nečistoće.
Ako se miteseri ne cedje agresivno, koža može sama da se regeneriše bez stvaranja rupa.
Prirodni tretmani protiv mitesera
Umesto hemijskih proizvoda, možete koristiti prirodne sastojke:
- Med i krastavac – hidriraju i blago čiste.
- Voćne kiseline (npr. iz pomorandže) – uklanjaju mrtve ćelije i smanjuju proširene pore.
- Jojoba ulje – pruža blag piling i zamenjuje sebum.
Zaključak
Iako je kućna nega važna, povremeni poseti profesionalnom kozmetičaru mogu dati dodatnu negu kojoj je teško prići samostalno. Ključ je u umerenosti – ne preterivati ni sa kućnim tretmanima ni sa profesionalnim čišćenjima. Slušajte svoju kožu i prilagodite rutinu njenim potrebama.