Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

Čuvarkuća Blog 2024-05-29

Da li čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce ima smisla? Kako funkcioniše postupak, koje bolesti se mogu lečiti i koliko košta ova usluga? Saznajte sve detalje.

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta. Ova metoda predstavlja revolucionaran napredak u medicini, ali i izaziva brojna pitanja kod budućih roditelja. Da li je ova investicija opravdana? Koje bolesti se mogu lečiti? I kako tačno funkcioniše celokupni proces?

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su posebne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. One igraju ključnu ulogu u procesima obnavljanja i popravke oštećenih tkiva. Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva - upravo matične ćelije.

Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u sve vrste ćelija - od ćelija srčanog mišića, preko crvenih krvnih zrnaca do ćelija kože. U kasnijim fazama života, one nastavljaju da popravljaju oštećena tkiva gde god da se nalaze.

Gde se nalaze matične ćelije i zašto su one iz pupčane vrpce posebne?

Matične ćelije se mogu naći u mnogim tkivima odraslih osoba, sa najvećom koncentracijom u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube na vitalnosti i njihovo dejstvo postaje sve slabije - one stare zajedno sa nama.

Upravo zbog toga, naučnici su otkrili da krv pupčane vrpce novorođenčeta sadrži izuzetno mlade i vitalne matične ćelije. Postupak njihovog uzimanja je veoma jednostavan i bezbolan, a što je najvažnije - te ćelije se mogu specijalnom tehnikom zamrznuti i čuvati decenijama, da bi se kasnije koristile u terapijama.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Danas je moguće lečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti pomoću matičnih ćelija. Među najznačajnijim su:

  • Maligna oboljenja (pre svega leukemija)
  • Razni poremećaji krvi
  • Urođeni poremećaji
  • Poremećaji imuniteta
  • Bolesti metabolizma
  • Šećerna bolest (dijabetes tip 1)

Postoje dve osnovne vrste lečenja matičnim ćelijama: autologno (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogeneično (lečenje ćelijama dobrovoljnog davaoca). Autologno lečenje ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma pacijenta.

Kako izgleda postupak prikupljanja matičnih ćelija?

Proces prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan po bebu i majku. Obavlja se neposredno nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce, iz dela koji je vezan za placentu. Celokupna procedura traje svega nekoliko minuta i ne zahteva nikakve modifikacije u standardnom toku porođaja.

Nakon što se krv prikupi, stavlja se u specijalnu kesicu koja se zatim transportuje do laboratorije. Važno je napomenuti da se tokom transporta krv čuva na sobnoj temperaturi. U laboratoriji se vrše sve potrebne analize na prisustvo virusa i infekcija, testira se vitalnost ćelija, a zatim se one zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota.

Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije i koliko to košta?

Standardni ugovori za čuvanje matičnih ćelija obično traju 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditeljima se nudi mogućnost produženja čuvanja uz dodatnu nadoknadu koja iznosi oko 40 evra godišnje. Dete, kao vlasnik ćelija, nakon punoletnosti može odlučiti da li će nastaviti da ih čuva ili će ih pokloniti banci.

Što se tiče troškova, u Evropi cena za inicijalno čuvanje na 20 godina varira od 1500 do 2500 evra, u zavisnosti od zemlje i banke matičnih ćelija. Postoje posebni popusti za blizance - za drugo dete obično se daje popust od 50%.

Da li su matične ćelije stvarno potrebne svima?

Doktori preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:

  • Ako u porodici postoje genetske bolesti ili poremećaji koji se mogu lečiti matičnim ćelijama
  • Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog težeg pronalaženja kompatibilnog davaoca)
  • Kod trudnoća nastalih veštačkom oplodnjom
  • Kada postoji porodična istorija oboljenja koja se mogu lečiti ovim metodama

Međutim, treba imati na umu da u mnogim slučajevima ove ćelije nikada neće biti korišćene. Stoga je važno pažljivo razmotriti sve činjenice pre donošenja odluke.

Stanje banki matičnih ćelija u regionu

Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, ali se planira njihovo otvaranje u skorije vreme. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banci, sa transportom uzoraka u Belgiju ili druge zemlje. U Hrvatskoj već postoji funkcionalna banka matičnih ćelija, dok je u Švajcarskoj ova usluga dostupna već duži niz godina.

Budućim roditeljima koji razmišljaju o ovoj opciji preporučuje se da se detaljno informišu o svim aspektima ove procedure, troškovima i mogućnostima u svojoj zemlji, kako bi doneli najbolju odluku za svoju porodicu.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.