Avanture na Jadranu: Jedrenje oko Mljet i Lastova

Čuvarkuća Blog 2024-10-09

Doživite čaroliju jadranskih ostrva kroz priču o jedrenju oko Mljet i Lastova. Otkrijte nacionalne parkove, skrivene uvale i gastronomske specijalitete.

Avanture na Jadranu: Jedrenje oko ostrva Mljet i Lastovo

Kada se pomene jedrenje po Jadranu, odmah se nameću asocijacije na kristalno čisto more, brojna ostrvca i neponovljivu atmosferu dalmatinske obale. Ovo je priča o jednoj takvoj nezaboravnoj avanturi koja nas je odvela do dva bisera jadranske obale – nacionalnog parka Mljet i očaravajućeg Lastova.

Mljet: Zeleni raj sred Jadrana

Naš put je počeo u nacionalnom parku Mljet, mestu gde priroda i istorija čine savršenu simbiozu. Ovaj jedinstveni otok poznat je po svojim slanim jezerima koja su nastala pre 10.000 godina, nakon ledenog doba.

Voznja brodićem prema ostrvcu Svete Marije traje svega 10 minuta, ali je doživljaj neponovljiv. Dok se približavamo, s leve strane se nazire veće naselje, dok je desna strana obale gotovo netaknuta, sa samo nekoliko vila ukletih u zelenilo.

Samostan Svete Marije na ostrvcu u Velikom jezeru potiče iz 12. veka i predstavlja pravi simbol Mljeta. Kroz burnu istoriju, ovaj kompleks je bio u posedu benediktinaca, isusovaca, države, da bi konačno bio pretvoren u hotel 1959. godine.

Gastronomski doživljaji i život na brodu

Jedan od nezaboravnih aspekata jedrenja je svakako isprobavanje lokalnih specijaliteta. Na Mljetu smo posetili poznati restoran Melita, nazvan po starom rimskom imenu ostrva. Iako su cene bile prilično visoke, domaća dalmatinska kuhinja je opravdala očekivanja.

Život na jedrilici ima svoju posebnu čar. Kada se brod usidri u nekoj uvali, svako nađe svoj kutak za uživanje - neko se sunča na palubi, drugi skače u more, dok se treći priprema večeru u brodskoj kuhinji. Večeri su posebno magične, kada se nebo prekriva zvezdama, a miris mora se meša sa aromom pripremljene hrane.

Lastovo: Otok bogat istorijom i prirodnim lepotama

Naš put je nastavio ka Lastovu, ostrvu koje je sve do 1988. godine bilo zatvoreno za strane posetioce zbog svog vojnog značaja. Ovo ostrvo je pravo odmaralište za ptice selice, a njegova priroda je ostala gotovo netaknuta.

Posetili smo Skrivenu uvalu, mesto gde je 2003. godine požar uništio trećinu ostrva. I pored toga, Lastovo i dalje oduzima dah svojim peščanim plažama i smaragdnim morem. Poseban doživljaj bila je poseta zaklopačici, maloj uvali na severnoj strani ostrva, gde smo večerali u konobi Triton, uživajući u specijalitetima od morskih plodova.

Saveti za one koji planiraju slično putovanje

Za one koji razmišljaju o jedrenju po Jadranu, evo nekoliko korisnih saveta:

  • Najlakši način da stignete do Mljeta je kombinacija automobila i trajekta iz Prapatna (Pelješac) do Sobre
  • Ulaznica u nacionalni park Mljet košta oko 15€ i uključuje vožnju brodom do ostrvca Svete Marije
  • Na Lastovu obavezno posetite Modru špilju na Biševu i Odisejevu pećinu
  • Uzmi laganu odeću, nepromočivu jaknu i udobnu obuću - na brodu ćeš najčešće biti bos
  • Ne zaboravi da poneseš dobar krema za sunčanje i tablete protiv morske bolesti

Zaključak: Zašto jedrenje?

Jedrenje nije samo način letovanja, već potpuno drugačiji doživljaj odmora. Omogućava vam da istražujete skrivene uvale, da se kupate na mestima dostupnim samo brodovima i da doživite pravu slobodu kretanja. Svako ostrvo ima svoju priču, svoju istoriju i svoj šarm, a jedrilica vam daje privilegiju da ih otkrijete na najautentičniji način.

Kao što je jedan od putnika rekao: "Kada jednom probaš ovakav način putovanja, teško ćeš se vratiti klasičnom turizmu." I zaista, nakon ovog putovanja, Mljet i Lastovo su nam ostali u sećanju ne samo kao destinacije, već kao nešto mnogo više - kao oaze mira i prirodne lepote koje čekaju da budu otkrivene.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.